برق-اضطراری-برای-کامپیوتر

عموما همه دستگاه ها و وسایل الکتریکی برای انجام  وظایف خود به برق نیاز دارند و بدون برق آن ها هم به درد نخور و بدون استفاده می شوند و در نتیجه این، مشکلات و حادثه های ناگواری رخ می دهد.

اکثر فعالیت های ما به انرژی الکتریکی و برق وابسته است و نبود برق یا قطع مکرر برق می‌تواند سلامت بیماران زیادی را در کشور تحت تاثیر قرار داده و فاجعه آفرین شود آن هم در این روزهایی که کرونا در حال گسترش است.

برای حل مشکل قطعی برق ما به سیستم یا تجهیزاتی نیازمندیم تا هنگام قطعی برق، بدون وقفه توان بار لازم دستگاه ها را فراهم کند، به این سیستم یا دستگاه برق اضطراری یو پی اس گفته می شود.

با استفاده از این برق اضطراری یا یو پی اس بدون شک دیگر مشکلی هنگام قطعی برق در صنایع مختلف بیمارستان ها، شرکت ها و کارخانه ها پیش نخواهد آمد.  یک سیستم برق اضطراری راه حل شما در صورت قطعی برق است.

نیاز به نیروی پشتیبان یا برق اضطراری در مکانهایی مانند بیمارستانها و مکانهایی که از تجهیزات الکتریکی خطرناک تغذیه می کنند بیشتر است و این نیاز حتی در خانه ها و مجتمع های دارای آسانسور نیز احساس می شود.

در ادامه به برسی انواع برق اضطراری، نحوه کار و تفاوت و مزایای آن را برسی خواهیم کرد.

کامپیوتر و تجهیزات ضروری که به برق نیاز دارند

کامپیوتر و تجهیزات ضروری که به برق نیاز دارند

به‌طورکلی کامپیوتر وسیله‌ای است که اطلاعات خام را از ما می‌گیرد و به اطلاعات پردازش‌شده و قابل‌فهم برای ما تبدیل می‌کند. مثلاً زمانی که ما در حال تایپ کردن یک متن در کامپیوتر هستیم، اطلاعات توسط کیبورد به کامپیوتر فرستاده‌شده و نتیجه از طریق مانیتور به ما نمایش داده می‌شود. کامپیوترها قابلیت پردازش بالایی دارند و می‌توانند در چند هزارم ثانیه محاسبات ریاضی بسیار بالایی انجام دهند.

کامپیوترهای شخصی با برق کار می‌کنند اما این برق مستقیما به تمام اجزای داخل کیس رایانه شخصی وارد نمی‌شود. در واقع الکتریسیته از جریان متناوب (AC) شرکت برق به جریان مستقیم (DC) مورد نیاز برای اجزای کامپیوتر در ولتاژ مورد نیاز تبدیل می‌شود.
خرید هر منبع تغذیه قدرتمندی برای راه‌اندازی کامپیوتر رومیزی وسوسه‌انگیز است، اما این روش عاقلانه‌ای نیست. منبع تغذیه‌ای که برق قابل اطمینان یا تمیزی را ارائه نمی‌کند، می‌تواند مشکلات متعددی، از جمله بی‌ثباتی را ایجاد کند که به سختی می‌توان آن را تعیین کرد.
در واقع، خرابی منبع تغذیه اغلب می‌تواند باعث مشکلات دیگری مانند تنظیم مجدد و فریز تصادفی شود و در غیر این صورت ممکن است مشکل ناشناخته باقی بماند.
بنابراین، شما باید به اندازه قطعاتی مانند رم، پردازنده، کارت گرافیک و حافظه داخلی زمان و توجه خود را به منبع تغذیه خود اختصاص دهید. انتخاب منبع تغذیه مناسب بهترین عملکرد ممکن را برای شما به ارمغان می‌آورد و کمک می‌کند تا مدت زمان زیادی اطمینان خاطر داشته باشید.

یو پی اس  مخف (Uninterruptible Power Supply) به فارسی منبع تغذیه بدون وقفه است، به این معنی که برق مورد نیاز دستگاه های متصل به آن از طریق انرژی ذخیره شده در باتری تأمین می شود که در صورت قطع برق، بدون وقفه توان بار لازم دستگاه ها را فراهم می کند.

یو پی اس با باتری کار می کند و درصورت متصل بودن برق شهر، از آن برای شارژ باتری استفاده می کند و اگر برق شهر قطع شود، آن را از مدار خارج کرده و باتری را وارد مدار می کند.

انواع یو پی اس

وظایف دستگاه یو پی اس

وظیفه اصلی یو پی اس ایجاد یک اتصال مطمئن مستقیم هنگام نوسانات شدید برق و قطعی برق است تا دستگاه الکترونیکی که به آن وصل است دچار مشکل و خرابی نشود. یو پی اس برای تامین انرژی خود از دو منبع استفاده می نماید اولین منبع آن برق شهر است که که با دوشاخه به همدیگر متصل می شوند به این صورت انرژی مورد نیاز دستگاه فراهم می شود.

اگر برق قطع شود یو پی اس وارد عمل می‌شود برق مورد نیاز دستگاه را با انرژی که درون باتری های خود ذخیره کرده است تامین می کند. باتری یو پی اس در شرایط نرمال عادی غیر فعال است یعنی انرژی برق لوازم الکترونیکی توسط برق شهری تامین می شود و همچنین باتری یو پی اس نیز به همین صورت شارژ می‌شود.

انواع یو پی اس

UPS ها بر اساس ساختار و عملکردشان به سه نوع

تقسیم می شوند که برای خرید انواع یو پی اس می توانید به سایت تسلا یو پی اس مراجعه کنید و یو پی اس مدنظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

یو پی اس آنلاین

یو پی اس آنلاین

با روش تبدیل دوگانه یا همان  Double conversion است. ‏یوپی اس آنلاین به طور پیوسته تبدیل می کند و بی وقفه ولتاژ متناسب را تبدیل به ولتاژ مستقیم می کند تا باتری شارژ شود. یوپی اس ها در مواقع اضطراری نیازی به کلیدزنی مکانیکی بار خروجی را تغذیه می کند به همین دلیل تاخیری در تامین برق خروجی به وجود نمی‌آید به طوری که تاخیر ۳۰ میلی ثانیه است.

یو پی اس آفلاین

در شرایط عادی یو پی اس آفلاین از طریق ارتباط مستقیم الکتریکی، ارتباط ورودی و خروجی را برقرار می کند یو پی اس آفلاین در شرایط عادی مستقیماً از طریق برق ورودی بارهای خروجی را تقسیم می کند و هنگامی که ولتاژ ورودی کمتر یا بیشتر از میزان استاندارد باشد یو پی اس اینورتر خروجی را فعال می کند تا بارهای خروجی به وسیله باتری تغذیه شوند. شکل موج دریا پی اس های آفلاین سینوسی است.

یو پی اس های لاین اینتراکتیو

یو پی اس های لاین اینتراکتیو

یو پی اس های لاین اینتراکتیو شباهت بسیاری به یوپی اس های  آفلاین دارند و شکل مشترک یو پی اس ها نیز سینوسی می باشد. ‏یوپی اس های لاین اینتر اکتیو در شرایط معمولی از طریق اتو ترانسفورمر قابلیت تنظیم دامنه ولتاژ دارد و باتری که در حالت شارژ وجود دارد ارتباط ورودی و خروجی را برقرار می کند هنگام قطعی برق باتری یو پی اس توسط اینورتر دستگاه های مصرف کننده را تغذیه می کند.

راهنمای خرید یو پی اس ( UPS ) مناسب برای کامپیوتر

یکی از سوالات رایج کاربران عموما این است که چگونه می توانیم یک یو پی اس مناسبی را برای سیستم یا کامیوتر خود خریداری کنیم؟ در این بخش از تسلا یو پی اس قصد داریم این مورد را به طور تخصصی مورد بررسی قرار دهیم پس در ادامه این محتوا هم همراه تسلا یو پی اس بمانید

 

همه ما از اهمیت بالای کامپیوتر ها و سیستم ها اطلاع داریم امروزه روز کامپیوتر ها کاربرد زیادی در بازار پیدا کرده اند از شرکت ها و ارگان های بزرگ گرفته تا مغازه ها از سیستم استفاده می کنند. به همین دلیل اطمینان داشتن از سلامتی و ایمنی دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

یکی از خطراتی که می تواند ایمنی سیستم را تهدید کند جریان یا ولتاژ برق است. جریان برق پیوسته در حال نوسان است و کم و زیاد می شوداما این نوسانات به حدی نیست که قطعات متصل به برق را تهدید کند اما اگر این نوسانات از حد خود عبور کنند ممکن است خطر ساز باشد و به کامپیوتر آسیب برساند. اما راه حل چیست؟ چگونه می توان سیستم کامپیوتر را از نوسانات برق ایمن نگه داشت؟

 

این مورد حائز اهمیت است که هر چه قدر سیستم یا کامپیوتری که استفاده می کنیم گران قیمت تر باشید اگر دچار آسیب دیدگی شود خسارت هایی که به وجود خواهد آمد هم زیاد خواهد بود به همین دلیل هر چه قدر سیستم گران قیمت تر باشد به نسبت همان هم بیشتر باید به خرید یو پی اس توجه کرد.

 

در این بخش است که یو پی اس ها وارد می شوند علاوه بر تامین برق مورد نیاز سیستم در حین قطعی برق، می توانند به خوبی از سیستم در برابر هر گونه اختلال در برق جلوگیری نمایند.

چه دلایلی وجود دارد که از یو پی اس در سیستم های کامپیوتری استفاده کنیم

سیستم های کامپیوتری از منبع برق برای تغذیه مدار های الکترونیکی خود استفاده می کنند و اگر اختلالاتی در شبکه برق رخ دهد تاثیرات منفی روی قطعات سخت افزاری کامپیوتر می گذارد و حتی ممکن است سبب صدمه دیدن یا سوختن برقی از قطعات کامپیوتر شود که نسبت قطعات آسیب دیده هزینه های زیادی را در بر دارد که اگر این خسارات در سازمان ها یا شرکت های بزرگ رخ دهد به طبع هزینه های بسیار بزرگی را به دوش مدیر آن شرکت یا سازمان می گذارد.

وظایف دستگاه یو پی اس

البته این آسیب ها فقط به آسیب های سخت افزاری خلاصه نمی شود و امکان آسیب دیدن نرم افزاری هم وجود دارد. به گونه ای که با ریستارت شدن یا خاموش شدن سیستم تمام اطلاعات و اسنادی که ذخیره نشده باشد از بین می رود و ذهماتی که ساعت ها وقت گذاشتید در یک ثانیه نابود می شوند حتی این اطلاعات می تواند از قطعات سخت افزاری ارزشمند تر و مهم تر باشد.

راهنمای خرید یو پی اس برای کامپیوتر

یو پی اس های آنلاین و یو پی اس های آفلاین از پرکاربرد ترین مدل از یو پی اس ها هستند که برای کامپیوتر استفاده می شوند با چند تفاوت که یو پی اس های آفلاین نسبتا ارزان تر هستند که بیشتر برای جلوگیری از آسیب دیدن کامیپوتر استفاده می شوند این نوع یو پی اس ها هنگام قطعی برق هم برق مورد نیاز را تامین می کنند اما روشن شدن دستگاه هنگام قطعی برق کمی طول می کشد.اگر کار بسیار مهم و ضروری در سیستم خود انجام نمی دهید و خاموش شدن آن اهمیت زیادی ندارد از این دسته از یو پی اس ها می توانید استفاده کنید

 

اما اگر روشن ماندن سیستم برای شما مهم است و با خاموش شدن آن فعالیت های شما به مشکل می خورد پیشنهاد ما به شما یو پی اس های آنلاین است که به محض قطعی برق شروع به فعالیت می کنند و علاوه بر ایمن سازی در برابر نوسانات برق از خاموش شدن سیستم شما هم جلوگیری می کنند.

توان مصرفی ups  کامپیوتر

توان مصرفی یو پی اس یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که هنگام خرید یو پی اس باید به آن توجه کرد .

 توان مصرفی کامپیوترها در حدود ۵۰ تا ۲۰۰ وات است.

به طور معمول استفاده از یک یو پی اس ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ ولت آمپر ۴ ساعت می تواند برق مورد نیاز سیستم شما را تامین کند. اما اگر چندین کامپیوتر دارید می خواهید یو پی اس خریداری کنید که جواب گوی کامپیوتر های بیشتری باشد یک یو پی اس ۲۰۰۰ وات برای ۲ و نهایتا ۳ کامپیوتر مناسب است.

یو پی اس آفلاین

انواع یو پی اس مناسب برای کامپیوتر

برای انتخاب و خریداری یک یو پی اس مناسب برای کسب و کار خود می توانید با پشتیبانی تسلا یو پی اس در ارتباط باشید و بهترین مشاوره ها را دریافت کنید.

اگر قصد خرید یو پی اس برای اتاق شبکه یا سرور را دارید می توانید مدل های یو پی اس line-interactive یا on-line  operation  را انتخاب و خریداری کنید.

و اگر قصد خرید یو پی اس برای شرکت های کوچک یا سیستم های خانگی را دارید مدل های standby  یا  line-interactive operation از مناسب ترین گزینه ها هستند که می توانید خریداری و استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله به برسی برق اضطراری کامپیوتر پرداختیم، انواع و عملکرد آن ها را توضیح داده ایم پس با مطالعه مطالب گفته شده می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید. تسلا یکی از مجهزترین و تخصصی ترین مراکز عرضه برق اضطراری یو پی اس به مشتریان است و با جدیدترین تجهیزات آماده خدمت رسانی است.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *