باتری یو پی اس ups چه تفاوتی با باتری خودرو دارد؟

تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین

Cover
ب

یکی از مهم ترین سوالاتی که درباره باتری قرار گرفته شده در یو پی اس پرسیده می شود تفاوت باتری خودرو و باتری یو پی اس است به دلیل این که باتری خودرو با باتری ups شباهت هایی دارد این سوال پیش می آید که آیا می توان از باتری ماشین به جای باتری یو پی اس یا بلعکس استفاده کرد یا خیر؟. در ادامه این مقاله همراه تسلا یو پی اس باشید تا به بررسی این موضوع به صورت تخصصی بپردازیم.

چه تفاوتی بین باتری یو پی اس و بانری ماشین وجود دارد؟

تفاوت بسیار زیادی بین باتری ماشین و باتری یو پی اس وجود دارد و نحوه کارکرد آن ها هم با هم متفاوت است. برای این که بتوان تفاوت های متوجه شد اول باید نحوه کارکرد آن ها را فهمید.

 تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین

باتری هایی در اتومبیل ها و وسایل نقلیه استفاده می شود معمولا به باتری های خودرویی معروف اند. این مدل از باتری ها به گونه ای ساخته شده اند تا مقدار زیادی از جریان را برای مدت زمانی بسیار کم جهت تامین قدرت لازم برای استارت خوردن ماشین و روشن شدن موتور فراهم کنند.

بعد از روشن شدن ماشین دینام وظیفه تامین برق خودرو را به عهده می گیرد و همچنین باتری را شارژ می کند تا برای دفعه بعدی استارت زدن ماشین از آن استفاده شود.

ساختار باتری موتور با باتری یو پی اس چه تفاوت هایی دارد؟

تعداد پلیت های موجود در باتری خودور بسیار زیاد است که سبب افزایش رفتن سطح صفحات الکترود برای واکنش با الکترولیت می شود که این فرایند سبب  می شود جریان زیادی در مدت زمان کم تولید شود.

اما باتری یو پی اس از پلیت های الکترود کمتری برخوردار می باشد که در مقایسه با باتری های خودرو الکترود های موجود بسیار نازک تر می باشد و در عین حال حجم الکترولیت در باتری یو پی اس بسیار بیشتر است، که این فرایند سبب می شود زمان زیادی برای واکنش شیمیایی جهت تولید جریان صرف شود. همه این فرایند ها در باتری یو پی اس باعث می شود که جریان ثابتی از انرژی در مدت زمان زیادی تولید و استفاده شود.

مطلب مرتبط: نحوه سیم کشی یو پی اس 

تمامی سیستم های تامینبرق مثل باتری های خورشیدی و یو پی اس ها جریان DC را به جریان برق AC تبدیل می کنن که سبب تامین برق مورد نیاز مصرف کنندگان می شود.باتری های یو پی اس مانند های باتری دیپ سایکل عمل می کنند  زیرا این مدل باتری ها در مقایسه با باتری های ماشین زمان تخلیه بسیار طولانی تری دارند.

مهم ترین تفاوت این دو مدل از باتری ها این است که باتری های یو پی اس به این دلیل ساخته شده اند که مقدار جریان ثابتی را در مدت زمان زیاد انتقال دهند.

جنس صفحه های باتری یو پی اس در مقابل باتری ماشین؟

باتری هایی که در یو پی اس و ماشین ها استفاده می شود جنس یکسانی دارند از باتری‌های سربی – اسیدی ۱۲ ولت تشکیل شده اند، اما تفاوت های زیادی هم این بین وجود دارد.

باتری ‌های اتومبیل با استفاده از واکنش اسیدسولفوریک بر روی صفحات سربی که درمایع معلق است نیروی الکتریسیته تولید میکنند، همین فرایند سبب شده این باتری ها  معلق درمایع نام گذاری شوند. استفاده از این دسته از باتری ها برای استفاده در یو پی اس آنچنان مناسب نیستند زیرا این احتمال وجود دارد که اسید از باتری به بیرون نشد کنددر عین حال زمانی که باتری شارژ می شود گازهیدروژنی تولید می شود که امکان دارد آتش بگیرد و قابل اشتعال باشد که می تواند برای جان و مال مصرف کننده خطرناک باشد.

باتری های یو پی اس به صورت خاصی ساخته می شود به طوری که با باتری‌های سربی-اسیدی با دریچه تنظیم شده تولید می شوند که این باتری‌ها برای جلوگیری از هرگونه احتمال فرار هیدروژن یا نشتی اسید، کاملاً بسته شده اند. برای کاهش بیشتراحتمال نشتی، اسید با لایه‌هایی از نمد یا فیبر پوشانده شده است که آنرا سرجای خود نگاه دارد.

 تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین

مزایای این نوع باتری ها زیاد تر از باتری های سنتی معلق درمایع دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این نوع باتری ها حمل و نقل آسان در مسافت های طولانی است چون همانطور که ذکر شد در برابر نشتی مقاوم هستند اما در باتری‌های سنتی معلق درمایع بعنوان یک ماده خطرناک شناخته می شود و میتواند مشکلاتی را به وجود آورد.

تنها ویژگی منفی یو پی اس ها نسبت به باتری های معمولی قیمت آن هاست که در مدل های کاملا یکسان از این دسته از باتری ها، قیمت باتری های یو پی اس بالاتر است.

مطلب مرتبط: کاربرد یو پی اس در صنعت برق چیست؟

بررسی باتری ups با باتری خودرو

  • از شباهت میان باتری یوپی اس و باطری ماشین می توان به  آمپراژ و ولتاژ اشاره کرد.
  • ولی تفاوت زیادی در ساختار، فن آوری ساخت و عملکرد این دو نوع باتری موجود می باشد.
  • از تفاوت باتری پوپی اس با باتری ماشین می توان به روش جریان شارژ اشاره کرد.
  • شیوه شارژ باطری خودرو به این صورت می باشد که در هنگام کار کردن شارژ می شود و اگر مورد استفاده قرار نگیرد انرژی ذخیره شده در آن رفته رفته کم می شود.
  • جریان شارژ باطری ups با باتری خودرو متفاوت بوده که این عامل هم دلیلی برای خرابی باتری می باشد.

آیا باتری خودرو می تواند جایگزین باتری یو پی اس شود ؟

از مهم ترین اجزای یو پی اس باتری آن است که وظیفه اش تامین برق و انرژی مورد نیاز برای وسایلی است که با فرق کار می کنند که در زمان قطعی برق، انرژی مورد نیاز برای ادامه فعالیت این دتسگاه ها را فراهم می کنند.

به همین دلیل اگر باتری یو پی اس با مشکلی مواجه شود کل ups  می تواند اشکال پیدا کند به درستی کار نکند و حتی ممکن است باتری فرسوده و از کار افتاده شود.

در این مواقع است که کاربران به این فکر می کنند که باتری یو پی اس را عوض کنند. که در این مرحله یک سوال مهم پیش می آید که آیا می توان از باتری خودرو به جای باتری یو پی اس استفاده کرد یا نه؟

 تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین

مطلب مرتبط: راهنمای خرید دزدگیر اماکن

از آنجایی باتری خودرو با باتری یو پی اس شباهت هایی دارند، بین کاربران شبه ایجاد می شود که به جای باتری یو پی اس از باتری ماشین استفاده کنند زیرا همانطور که پیش تر هم گفته شد باتری یو پی اس نسبتا گران تر از باتری خودرو است.

اما باید به این نکته توجه کنید که این دو دسته از باتری ها تفاوت هایی هم با هم دارند که جایگزین کردن باتری ماشین با باتری یو پی اس می تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی باتری یو پی اس و باتری خودرو پرداختیم. باتری های یو پی اس و باتری های ماشین تفاوت هایی از نظر کارکرد و ساخت دارند که می توانند مشکلاتی را به وجود آورند که به همین دلیل توصیه نمی شود که از آن ها به جای یکدیگر استفاده کرد. نظر شما در این باره چیست ؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *