cover
ب

در این مقاله به بررسی اضافه بار یا overload می پردازیم اما برای این که به تعریف اضافه بار بپردازیم باید اول درباره یو پی اس بدانیم. منبع تغذیه بدون وقفه که به آن ها UPS هم می گویند برای این استفاده می شوند که انرژی و برق مورد نیاز دستگاه هایی که با برق کار می کنند را تامین کنند.

این دستگاه ها به اختلالات موجود در شبکه و قطع و وصل برق  بسیار حساس هستند که این حساسیت به قطعی و نوسانات برق سبب شده مجموعه های درمانی و بیمارستانی، مخابراتی، کامپیوتری و … ، از یو پی اس ها استفاده کنند و جزو لوازم ضروری و مورد نیاز آن ها باشد. در ادامه این ملب همراه تسلا یو پی اس باشید تا به بررسی یو پی اس و اضافه بار بپردازیم.

یو پی اس چه کاربردی دارد؟

وظیفه اصلی یو پی اس ایجاد یک اتصال مطمئن مستقیم هنگام نوسانات شدید برق و قطعی برق است تا دستگاه الکترونیکی که به آن وصل است دچار مشکل و خرابی نشود. یو پی اس برای تامین انرژی خود از دو منبع استفاده می نماید اولین منبع آن برق شهر است که که با دوشاخه به همدیگر متصل می شوند به این صورت انرژی مورد نیاز دستگاه فراهم می شود.

اضافه بار یا overload چیست

یو پی اس زمانی وارد عمل می شود که برق قطع شود. یو پی اس ها انرژی مورد نیاز دستگاه ها را توسط باتری که درون خود دارد تامین می کنند. باتری هایی که درون یو پی اس قرار دارند در حالت عادی و زمانی که برق شهری به صورت استاندارد به کار خود ادامه می دهد خاموش است. یعنی در این شرایط برق مورد نیاز دستگاه ها توسط برق شهری تامین می شود و باتری یو پی اس در چنین شرایطی شارژ می شود تا زمانی که برق شهری با اختلال مواجه شد، شروع به فعالیت کند.

انواع یو پی اس

یو پی اس ها در انواع مختلفی هستند که به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می شوند.

  1. ۱ – یو پی اس های آماده به کار (آفلاین)
  2. ۲ – یو پی اس های  آنلاین
  3. ۳ – یو پی اس های در تعامل با خط یا لاین اینتراکتیو

یو پی اس آنلاین

به نوعی از یو پی اس ها که در مواقع قطعی برق از یک اینورتر برای تامین برق ac استفاده می کند یو پی اس آنلاین نام دارد. منبع تغذیه خروجی در این دسته از یو پی اس ها همیشه روشن می ماند؛ یعنی زمانی که برق در حالت عادی به روند خود ادامه می دهد ups باتری را شارژ می کند و هنگامی که برق قطع شد جریان ورودی قطع و باتری شروع به کار می کند. این فرایند سبب می شود  که هیچ تاخیری در زمان رساندن برق به دستگاه های متصل شده رخ ندهد و بدون حتی ۱ ثانیه تاخیربعد از قطع شدن برق شهری شروع به کار کند.

یو پی اس آفلاین

کارکرد یو پی اس آفلاین  به این صورت است که در زمان هایی که برق قطع یا  با نوسان زیادی مواجه می شود، اینورتر شروع به کار می کند و ولتاژ دی سی باتری را به ولتاژ ac تبدیل میکند و همین کار سبب می شود انرژی مورد نیاز دستگاه های متصل به خود را تامین کند.

یو پی اس های لاین اینتراکتیو

یو پی اس لاین اینتراکتیو درست شبیه به یو پی اس های آفلاین هستند و شکل آن ها کاملا شبیه به هم و سینوسی است. اتو ترانسفورمر در این مدل از یو پی اس ها در وضعیت عادی این امکان را فراهم می کنند که دامنه ولتاژ را به سادگی تنظیم کرد و در عین حال باتری که زمان شارژ ارتباط بین ورودی و خروجی تنظیم و وصل می کند، زمانی که برق با مشکل مواجه شد باتری یو پی اس توسط اینورتر انرژی مورد نیاز دستگاه های مصرف کننده تامین می کند.

اضافه بار یا overload چیست

اضافه بار چیست؟

  • یو پی اس دارای چند ویژگی و مشخصه می باشد که بررای فهمیدن اضافه بار باید آن ها را بدانید.
  • kva یا کاوا : این مورد توان یو پی اس را نشان می دهد، مثلا دستگاهی ۳kva یا ۶kva و… است .

PowerFactor ( PF ): که ضریب توان نام دارد در محاسباتی که به توان مربوط است به اختصار pf نام دارد که این عدد ما بین صفر و یک است و هر چه قدر به عدد ۱ نزدیک باشد بهتر است.

خب بعد از فهمیدن این موارد حالا می توانیم به توضیح overload بپردازیم. شما یو پی اسی را در نظر بگیرید که ۳Kva است با PF=0.7. با این مشخصات اینگونه می توان محاسبه کرد که ۳۰۰۰Va*0.8=2400W ( عدد ۳۰۰۰ همان ۳Kva است ) با یک حساب سر انگشتی به این نتیجه رسیدیم که توان مصرفی این دستگاه ۲۴۰۰ وات است.

توان مصرفی ۲۴۰۰ وات حداکثر مصرف مجاز یو پی اس است و اگر توان مصرفی این عدد را بگذرد و بالا برود، دستگاه با overload مواجه می شود. در این شرایط دستگاه اخطاری را می دهد که با اضافه بار مواجه شده است و اگر به آن توجه نشود خروجی دستگاه بسته می شود. به اصطلاح دستگاه خاموش یا به حالت by pass می رود.

در بعضی اوقات overload به قدری شدید و ناگهانی اتفاق می افند که یو پی اس نمی تواند عکس العملی نشان دهد و آسیب می بیند. برای مثال مواقعی که یو پی اس در ۹۰ درصد و به بالای توان خود در حال فعالیت و ابزار برقی یا کولر روشن می شود، این اتفاق می افتد.

اضافه بار یا overload چیست

چگونه از overload جلوگیری کنیم؟

برای این که بتوان از اضافه بار شدن توان یو پی اس جلوگیری کرد، بهتر است از ۷۰ درصد توان یو پی اس استفاده کنید و ۳۰ درصد آن را آزاد نگه دارید. تا زمانی که دستگاه جانبی متصل شد توان از حد مجاز بالاتر نرود. برای مثال در یو پی اس های ۳kv با PF=0.8 که حداکثر توان آن ۲۴۰۰ وات است که ۷۰ درصد ضرفیت آن حدود ۱۷۰۰ وات است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی overload پرداختیم. این فرایند زمانی رخ می دهد که توان مصرفی یو پی اس بیش از حد مجاز بالاتر برود. این حد مجاز بسته به قدرت های یو پی اس متفاوت است. اگر این فرایند رخ دهد یو پی اس یک هشدار ارسال می کند و اگر توجه نشود اتصال خود را قطع می کند. و در بعضی مواقع امکا سوختن یو پی اس هم وجود دارد. نظر شما در این باره چیست ؟ آیا با همچین مشکلاتی روبرو شده اید؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *